Światłowody większości z nas kojarzą się z nowoczesnymi technologiami informatycznymi

Światłowody większości z nas kojarzą się z nowoczesnymi technologiami informatycznymi i zaawansowanym sposobem przesyłania danych. Jest to jak najbardziej słuszne skojarzenie, jednak to nie wszystko, co można zrobić wykorzystując świecące rureczki. Światłowody znajdują bowiem dość nieoczekiwane zastosowanie w projektowaniu wnętrz, stanowiąc intrygującą alternatywę dla tradycyjnych źródeł oświetlenia.

Nie jest tajemnicą, że lampy, lampki i wszelakie inne źródła światła przestały już pełnić funkcje jedynie praktyczne, a światło stało się elementem ozdobnym wystroju wnętrz. Objawia się to nie tylko w różnorodności kolorów i kształtów lamp czy bogatym wyborze żarówek i świetlówek, ale przede wszystkim w ogólnym podejściu do światła jako dekoracji. Z tego względu w różnych punktach montuje się małe lampki o rozproszonym świetle, mające dawać ciekawy efekt w półmroku, a także – coraz częściej – montuje dekoracyjne światłowody.

Światłowody mogą świecić tylko końcówkami lub całą swoją długością, co znacznie poszerza możliwości ich zastosowania. Świecące światłowody mogą posłużyć do oświetlenia klatki schodowej, korytarza lub podkreślenia elementów wystroju mieszkania. Z kolei światłowody z jasnymi końcówkami znajdują zastosowanie jako ozdoba różnych pomieszczeń – np. pokojów dziecinnych, gdzie z ich pomocą można stworzyć imitację rozgwieżdżonego nieba. Oczywiście, dzięki niebanalnemu wyglądawi przy odrobinie pomysłowości można ze światłowodów stworzyć ozdobną instalację, która będzie stanowić ciekawą dekorację zarówno przy normalnym oświetleniu, jak i po ciemku.