Nowocześnie zaprojektowane wnętrza

Nowocześnie zaprojektowane wnętrza często charakteryzują się minimalizmem i prostotą, zarówno jeśli chodzi o kolorystykę, jak i w kwestii materiałów. Czasem jednak zwykła farba czy tapeta nie wystarczy i chciałoby się użyć czegoś nieco bardziej oryginalnego. W takich sytuacjach chętnie sięga się po cegłę lub kamień, jednak są to materiały ciężkie i dość czasochłonne w obróbce, co powoduje, że nie każdy może sobie pozwolić na ich zastosowanie.

Nic jednak straconego – w ciekawy efekt naturalnego kamienia można uzyskać za pomocą nowoczesnego materiału, jakim jest fornir kamienny. Fornir to nic innego jak elastyczne arkusze z cienką warstwą wykonaną z kamienia naturalnego. Arkusze forniru zazwyczaj nakleja się podobnie, jak tapetę, chociaż istnieje mnóstwo wersji dedykowanych do różnego rodzaju powierzchni. Ze względu na naturalny wygląd i wytrzymałość niektóre gatunki forniru możemy z powodzeniem stosować na podłodze, a także na zewnątrz budynków. Do oklejania ścian i mebli dobrze sprawdzają się forniry z podkładem z włókna szklanego lub wyjątkowo elastycznej bawełny.

Ciekawy efekt daje zastosowanie bardzo cienkiego, półprzezroczystego forniru, który po odpowiednim podświetleniu daje jedyną w swoim rodzaju grę kształtów i kolorów. Fornir na przezroczystym włóknie szklanym może więc z powodzeniem zastąpić drogie i mało odporne na uszkodzenia płyty onyksowe. Fornir kamienny idealnie nadaje się do pokojów dziennych, gdzie wprowadza powiew elegancki, do biur i gabinetów (uspokaja i wprowadza porządek), a także do łazienek i nowoczesnych kuchni.